Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chemické složení konopí

14. 1. 2008

Chemické složení konopí

 Nejdůležitější látka obsažená v konopí je Delta-9-trans-tetrahydrocannabinol, zkráceně THC. Tato látka je účinná halucinogenní složka konopí.

THC je obsaženo ve všech odrůdách konopí, ale v každém je jiné množství této látky. Mezi uživateli konopných drog se objevuje konopí s 1% až 12% obsahem THC v sušině.

 Další látka, která je obsažena v konopí je

Cannabidiol , zkráceně CBD. Jeho koncentrace se v různých druhách konopí liší, od téměř zanedbatelných hodnot až po 95%, z přítomných cannabionolů. Jeho účinky nejsou psychoaktivní, ale sedativní, analgetické a antibiotické. Na rozdíl od THC způsobuje útlum, ospalost, pocity slabosti. CBD je bioprekurzor THC (tzn. mezistupeň při výrobě THC v Rosiných buňkách).

Oxidační produkt THC se nazývá Cannabiniol, zkráceně CBN. Z toho vyplývá, že v čerstvé rostlině se tato látka nevyskytuje. Její koncentrace stoupá při špatném skladování rostlin. CBN je po psychoaktivní stránce velmi málo aktivní (10% psychoaktivity THC). CBN navozuje pocity závratí, ospalosti, únavy. Popisují se i pocity „vnitřní rozpolcenosti“.

Látka Tetrahydrocannabivarin, neboli THCV.

Údajů o jejich působení na člověka je málo, ale podle pokusů se zvířaty se zdá, že účinkují jako THC, ale nastupují rychleji a dříve odezní. 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář