Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie konopí

14. 1. 2008

Historie konopí

 Marihuana patří mezi rostliny, které provázejí lidstvo po stovky, ne-li tisíce let.

V této kapitole jemně nastíním historii konopí.

 

Nejstarší historie konopí

 První setkání lidí s marihuanou je těžké přesně určit, ale poznatky nás vedou k tomu, že se lidé setkali s konopím již v mladší době kamenné, konkrétně na svazích Himalájí. Zde konopí rostlo volně a netrvalo dlouho, aby si lidé všimli jeho možného využití.

Největší rozmach v oblasti využívání konopí se uskutečnil v Číně před 6500 lety. Číňané používali konopné vlákno na šití šatů, sítí a semena jako doplněk stravy. Nebyli jim neznámé ani její léčivé účinky. Čínský císař Šen Nung již v roce 2500 př.n.l. předepisoval marihuanu jako lék na spoustu nemocí, jako zácpu, dnu, malárii, revmatizmus, či na menstruační problémy. Ještě v dnešních dobách se v Číně používá konopí jako laxativum.

V Evropě se rozmach konopí připisuje řeckým a římským státům. Konopí se užívalo k výrobě lan, látek a dochovaly se spisy o konzumaci semen na hostinách k povzbuzení veselosti. V těchto dobách většina evropských kmenů znala a používala konopí.

Ve středověku bylo konopí zakazováno církví, ale i přes její tlak se dále užívalo při různých oslavách jako např. Svatojánská noc.

 
Historie konopí v moderních dobách

Další rozmach konopí nastal v novověku a v 19.století. Jedním z nejrušnějších měst tehdy byla Paříž. Zde umělci a intelektuálové začínali experimentovat s drogami jako opium, ale i hašiš a marihuana. Známá je kniha Ch. Baudelaira „Básně o hašiši“(rok 1904 ) , pojednávající o užívání a účincích hašiše.

Dále vzpomeňme legendárního jazzového umělce Luise Armstronga, který se přiznal

ke konzumaci konopí. Další mediálně viditelný rozmach konopí byly 60tá léta 20.století. Tehdy v západních zemích bylo rozšířeno hnutí hippies, které užívání konopí propagovalo.

Ani v dnešních dobách není na světě jednotný názor na konopí. V některých zemích (především v Evropě a USA) je konopí zařazeno do nelegálních drog. Naproti tomu jsou státy (především africké a indické) kde má konopí důležité postavení v životě civilním i spirituálním.

Historie konopí v ČSSR

 První důkazy o začínající drogové scéně v ČSSR se datují do sedmdesátých let 20.století. Narkomani v ČSSR se nedostávali ke drogám objevujícím se v běžném evropském trhu. Důvod byl nízká hodnota ČSK pro drogové kartely. Proto se narkomani vloupávají do lékáren, kde odcizují opiáty. Začíná výroba drog (Pervitin) v domácnostech toxikomanů.

Konopí se v ČSSR objevovalo spíše vzácně a jeho obliba nebyla velká.

 Tehdejší vláda problematiku drog zastírala, z tohoto důvodu se přesná čísla o množství uživatelů konopí nedochovala.


Historie konopí v ČR

 Po revoluci se otevírá drogová scéna a s tím vzrůstá i obliba marihuany.

Konopí se dostává i do ČR. Její původ je povětšinou od uživatelů, kteří si konopí pěstují, nebo pašováním. Konopí a hašiš k nám proudí především z Maroka (zde je až 120 000 hektarů půdy osázeno konopím) a Turecka.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář